Projekt sklepu samoobsługowego

Jak zaplanować odpowiednio sklep, aby był funkcjonalny i estetyczny

Projekt sklepu samoobsługowego wymaga dobrego przemyślenia, albowiem musimy odpowiednio zaplanować trasę klienta. Przede wszystkim ma ona być wygodna dla osób odwiedzających sklep, ale równocześnie nie może być zbyt krótka. To bowiem spowoduje, że klient zrobi mniejsze zakupy. Dlatego też, planując ów projekt sklepu samoobsługowego, należy zadbać o kilka ważnych kwestii. Podstawową zasadą jest nie umieszczanie produktów pierwszej potrzeby, takich jak na przykład chleb, przy wejściu do sklepu. Ważne jest, aby klient musiał przemierzyć pewne rejony, zanim dotrze do takich produktów.

To jednak nie wszystko, o czym należy pamiętać, przygotowując ów projekt sklepu samoobsługowego. Ważne jest też, aby zadbać o wygodę klienta podczas zakupów. W związku z tym alejki powinny być odpowiednio szerokie i zapewniać sporo przestrzeni. Sklep nie może być zbyt ciasny i przytłaczający, albowiem to tylko negatywnie będzie wpływać na samopoczucie klienta. Planując projekt sklepu samoobsługowego, ważne jest też to, aby uwzględnić okolice kasy. Jest ona ostatnim przystankiem klienta. To wprost idealne miejsce na wszelki drobny asortyment jak na przykład gumy do żucia, słodycze czy cukierki. Dzięki temu, że są one kuszące, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że klient na przykład dopisze je do swojej listy.

Przemyślany projekt sklepu samoobsługowego

Gdy planujemy projekt sklepu samoobsługowego, to ważne jest, aby odpowiednio zadbać o szerokie korytarze oraz dość niskie półki. To one bowiem sprawiają, iż przestrzeń optycznie się powiększa, natomiast wszelkie niezbędne towary są równocześnie w zasięgu ręki klientów. Konieczne jest też przemyślane oświetlenie półek, które pozwala na właściwą ekspozycję towarów w danym sklepie. Ów projekt sklepu samoobsługowego powinien również uwzględniać specjalne powierzchnie sprzedaży. Ważne są tutaj różne strefy, jak na przykład produkty do prania czy owoce i warzywa bądź dział z pieczywem. To uporządkuje przestrzeń i pozwoli klientom odnaleźć potrzebne produkty.

Wykonując taki projekt sklepu samoobsługowego, należy zadbać o to, aby klient przeszedł podczas zakupów w sklepie obok jak największej ilości towaru. To bowiem może przyczynić się do znacznie lepszej sprzedaży. Równocześnie musimy też tak zaplanować przestrzeń, aby nasi klienci nie mieli poczucia bałaganu, gdyż to wpłynie negatywnie na odbiór naszego punktu. Regały sklepowe nie mogą więc tworzyć labiryntów. Taki projekt sklepu samoobsługowego musi być bardzo przejrzysty.