Jak zaplanować punkt, aby był komfortowy dla klientów?
Konkurencja w dzisiejszych czasach jest ogromna i dotyczy to również branży sklepów spożywczych. Na szczęście można się wyróżnić. Ważna jednak jest tutaj właściwa aranżacja sklepu spożywczego. Jeśli zachowamy w tym przypadku podstawowe zasady, to możemy nie tylko stworzyć bardzo estetyczną przestrzeń, ale równocześnie zadbać też o to, aby była ona w pełni funkcjonalna. Ów projekt sklepu spożywczego musi być jednak bardzo dobrze przemyślany. Dzięki niemu sprawią Państwo, iż klienci chętnie będą robili zakupy właśnie w danym punkcie. Na co więc należy zwrócić uwagę?
Taka aranżacja sklepów spożywczych wymaga pamiętania o kilku podstawowych kwestiach. Jedną z nich jest światło, które ma ogromne znaczenie dla całego wnętrza. Jeśli źle je zaplanujemy, to nie tylko produkty będą słabo wyeksponowane, ale równocześnie w sklepie może panować nieprzyjemna atmosfera. Dlatego też projekt sklepu spożywczego musi być w tym względzie dobrze przemyślany. Jednolite, w pełni sterowalne oraz dobrze zaplanowane sztuczne oświetlenie półek pozwoli na odpowiednią ekspozycję wszelkich towarów w naszym sklepie. Czasami warto też zrezygnować z okien. W ten sposób mamy bowiem większą przestrzeń do ustawienia towarów, a równocześnie tworzymy bardziej jednolite miejsce.
Aranżacja sklepów spożywczych – projekt małego sklepu spożywczego
W przypadku mniejszych przestrzeni taka aranżacja sklepu spożywczego jest szczególnie istotna. Warto bowiem zadbać o przestrzeń dla klientów. Optymalna szerokość przejść dla osób kupujących to około 120 cm. Jednak musimy też pamiętać o tym, że jeżeli planujemy stosować wózki na zakupy, to wtedy takie przejścia powinny być odrobinę szersze. Dzięki temu zapewnimy bowiem komfortowe przemieszczanie się między sklepowymi regałami. Taka aranżacje sklepów spożywczych lepiej też prezentuje ekspozycję w przypadku artykułów będących na dolnych półkach.
Jeśli chodzi o projekt małego sklepu spożywczego, to musi on być szczególnie przemyślany. Ważne jest, aby w pomieszczeniu nie było zbyt ciasno, gdyż taka atmosfera może być dla klientów przytłaczająca. Postarajmy się więc jednak wygospodarować odpowiednią ilość przestrzeni. Rodzaj regałów należy natomiast dopasować do posiadanej przez nas ilości asortymentu oraz relacji klient – sprzedawca. Zdecydowanie niskie półki dobrze się sprawdzają w specjalistycznych sklepach, gdzie klient często rozmawia ze sprzedawcą.
Projekt sklepu spożywczego samoobsługowego
Chętnie wykonamy projekt sklepu spożywczego samoobsługowego. Specyfika tego typu rozwiązania jest dość szczególna, albowiem między innymi wymaga ona odpowiedniego zaplanowania trasy klientów. Zastanówmy się, jakie jest w tym przypadku optymalne rozwiązanie i jak chcemy, aby nasi klienci przemieszczali się podczas zakupów. Istotne jest to, aby sterować ruchem klientów w taki sposób, żeby nie mógł oczywiście zbyt szybko dojść do kas, albowiem wtedy jest szansa na większe zakupy. Dodatkowo produkty pierwszej potrzeby należy umieścić w miejscach, które są dość oddalone od wejścia. Taki projekt sklepu spożywczego samoobsługowego sprawi, że klienci zrobią większe zakupy.